Tajne cvjećara u njegi kućnih ciklama.
Ako je potrebno pravilno dogovarati, ciklama će vas oduševiti svojim raskošnim lepotama
Želite li kod kuće imati zdravu i rascvetalu čiklumu treba joj pružiti mjesto koje se nalazi u polusencima, dobro dokazano (bez promaje) daleko od izvora toplote.
Pravilno gajenje ciklame
Ciklama se sadi u mešoviti kompost sa dodatnim korenjama. Zahteva rastegnite kompost koji nije zadržao preveliku vlagu. Ciklama ne podnosi velike količine vode.
Tokom cvetanja ciklamu treba zalivati obilno ali nikako da ne smete da dozvolite da “plivate” u vodi . Ne smejte da dozvolite da zemlja oko ciklame osuši.. Vodu nikad ne sipajte na vrh gomolja i ne dozvolite da se voda zdrži između listova ciklama ili na pupoljcima. Najbolje je da se voda sipa dalje od ciklame ili u tačnu ispod saksije.
Pošto ciklama voli vlažni vazduh, povremeno raspršivačem osvježite vazduh vodom. Tokom dana, temperatura mora biti od 13 do 16 stepeni Celzijusa, a temperatura u hibernaciji može se stvoriti od 10 do 18 stepeni Celzijusa.
Kada presađujete ciklamu potrudite se da potpuno zamenite zemlju oko nje. Neka se kompost sastoji od 1 dela lista, 1 dela zemlje, 1 dela humusa, 1 dela peska.
Ako je ciklama trebalo da bude veličina od 12 do 14 centimetara u prečniku.
Ako dođete do gomolja ciklame vodite računa o njegovoj težini. Mora biti pun i težak smežuran. Ako oko njega ima osušenih listova ili trulih, briše ih pažljivo rukama, nikako makazama.

Đubrenje
Tokom cvetanja potrebno je da ciklamu nahranite veštačkim đubrivom i jednom u dvije sedmice .
Ako ciklus oboli i počne da propada zna da joj smeta ili visoka temperatura ili preterano zalivanje.
Pazite na ovu lepotu – vratite se savršenom pogledu na raskošne cvetove !
Autor: V. Milenković / Stil.kurir.rs